• مرجع اخبار سینمای ایران اخبار هالیوود ، آمار فروش فیلم

 • جدول فروش فیلم های ایرانی

 • تبلیغات

  لیست برندگان جشن منتقدان سینمایی سال 96 // مراسم تحت تاثیر تنش ها و حواشی اخبار
  لیست برندگان جشن منتقدان سینمایی سال 96 // مراسم تحت تاثیر تنش ها و حواشی

  مراسم یا جشن منتقدان  سینمایی سال 96 , 5 شنبه شب با حواشی بسیار ،برگزار شد و برندگان معرفی شدند

  سینمانیوز :

  در این مراسم که اجرای آن را فرزاد حسنی برعهده داشت جوایز نامزدها در بخش های مختلف اهدا شد. دبیری این جشن امسال برعهده جعفر گودرزی بود.

  مراسم ساعت ۱۹:۴۷ با قرائت قرآن آغاز شد. فرزاد حسنی مجری مراسم با ذکر نام منتقدان فقید سینمای ایران از حاضران خواست یک صدا آنان را تشویق کنند. همچنین در این مراسم یاد شهید حججی گرامی داشته شد. در ادامه با پخش کلیپی از علی معلم منتقد و نویسنده سینمایی که سال گذشته درگذشت، یاد شد و آذر معماریان همسر وی روی سن درباره همسرش سخن گفت.

  از جمله این اتفاقات و حواشی غیرمنتظره سخنرانی جمشید مشایخی درباره‌ی یکی از بازیگران قدیمی بدون نام بردن از او بود که با لحن اعتراضی همراه بود و او سپس سالن را ترک کرد اما در ادامه فاضلی منتقد نیز در دفاع از مشایخی با نام بردن از «آقای بازیگر» اظهارات غیرمنتظره‌ای را مطرح کرد و در نهایت نوید محمدزاده در دفاع از عزت‌الله انتظامی سخن گفت.

  در ابتدای مراسم کلیپی برای نکوداشت یاد زنده‌یاد علی معلم پخش شد.

  این کلیپ حاوی تصاویری از مراسم تشییع علی معلم در خانه سینما و صحبت‌های هنرمندان درباره‌ی این منتقد و تهیه‌کننده سینما بود.

  سپس با حضور جواد طوسی- رئیس شورای انجمن منتقدان – و جعفر گودرزی -دبیر-، هدایایی به آذر معماریان همسر علی معلم اهداء شد.

  همسر علی معلم: زمین برایش کوچک بود

  آذر معماریان با قرار گرفتن بر روی صحنه با صدایی لرزان و بغض آلود گفت: حدود ۲۵ سال است به واسطه علی معلم با منتقدین آشنا هستم و به قلم و عقیده و نگاه‌شان احترام می‌گذارم. علی معلم این اواخر اینقدر روحش پر از عشق و محبت بود که جایش دیگر روی زمین نبود و زمین برایش کوچک بود.

  وی افزود: خوشحالم این جشن خصوصی برقرار شده است و امیدوارم این جشن‌ها که باعث تقویت سینمای ایران می‌شود ادامه پیدا کند.

  جعفر گودرزی دبیر جشن منتقدان نیز ضمن عذرخواهی از تاخیر ایجاد شده برای شروع مراسم گفت: امیدوارم امشب شب آبرومندی را در کنار هم داشته باشیم. یکی از دوستان به من می‌گفت که این جشن را بزرگترین جشن سینمای ایران می‌دانم.

   

  سپس مراسم اهدای جوایز با اهدای جوایز بخش بهترین موسیقی آغاز شد.

  بعد از اهدای دیپلم افتخار بهترین موسیقی با جضور کیوان ساکت به ستار اورکی برای فیلم «ویلایی‌ها»، وی جایزه‌اش را به علی معلم تقدیم کرد و گفت که هر کدام از منتقدان ما یک سینما را حریف هستند.

  سهراب پورناظری نیز بعد از دریافت جایزه بهترین موسیقی متن برای «رگ خواب» بیان کرد که این اولین جایزه سینمایی اش است و از حمید نعمت‌الله و همایون شجریان تشکر کرد.

   

  بزرگداشتی برای جمال امید

  سپس مراسم بزرگداشت جمال امید با پخش کلیپی برای این صاحب‌نظر سینما برپا شد و در ادامه فریدون جیرانی و جواد طوسی برای تقدیر از این مورخ و صاحب‌نظر سینما بر روی صحنه آمدند.

  گوهر خیراندیش و جواد مظفری در ابتدا به احترام جمال امید ایستادند و سپس کل جمعیت حاضر در سالن نیز قیام کردند.

  فریدون جیرانی با بیان اینکه صحبت کردن درباره جمال امید سخت است، یادآور شد: وقتی عکس‌ها را نگاه می‌کردم دیدم سال 43 که محصل بودم جمال امید، مطلبی را برای راه‌های بهبود سینمای ایران نوشته است. او اولین کسی بود که تاریخ سینما را به من یاد داد. امید هم روزنامه‌نگار است و هم سردبیر و هم نقد می‌نویسد و در چندین دوره‌ی دبیری جشنواره‌های مختلف حضور داشته است، من از ایشان درس‌های زیادی آموخته‌ام.

  جمال امید با قرار گرفتن در جایگاه با بُغض، گفت: من دو تشکر دارم. یک از منتقدین و سپس از همسرم که همراه من بوده است.

  جواد طوسی- رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان- نیز با اشاره به اینکه ادای احترام به جمال امید را در حافظه خود برای همیشه نگه می‌دارم، بیان کرد: از زحمات منوچهر شاهسواری و مهندس حیدریان و آقای تابش قدردانی می‌کنم؛ زیرا اگر این جشن آبرو و عزتی دارد مدیون این عزیزان است. نکته دیگری که می‌خواهم بگویم تقارن این جشن با تغییر و جا به جایی وزیر محترم ارشاد است. امیدوارم این شایسته سالاری مدنظر باشد. یعنی اگر در این عمر کوتاهی که این روسا داشتند عملکرد خوبی بوده است، چه ضرورتی به خانه تکانی اساسی است.

  وی اظهار امیدواری کرد: در آخرین روزهای این دوره از انجمن منتقدان بتوانیم سمیناری برای صنعتی شدن سینما برگزار کنیم و در عین حال هم امیدوارم دوستی، همدلی  و حضور فرهنگی بدون جناح بندی باشد.

  در ادامه محسن دارسنج که در بخش بهترین چهره‌پردازی برای «ماجرای نیمروز» جایزه گرفت، جایزه‌ای را به خانواده شهید محسن حججی تقدیم کرد و گفت: این شهیدان دشمن را از مرزهای‌مان صدها کیلومتر دور کرده‌اند تا ما اینجا بتوانیم این جشن را برگزار کنیم.

   

  وقتی جمشید مشایخی سالن را ترک کرد

  سپس جمشید مشایخی که در حال ترک سالن بود به دعوت فرزاد حسنی مجری مراسم بر روی صحنه حاضر شد و انتقاد تندی به برگزاری این جشنواره کرد و سپس سالن را ترک کرد.

  جمشید مشایخی در سخنان‌ غیرمنتظره‌اش گفت: می‌خواهم «رُک» صحبت کنم و این را از علی معلم آموخته‌ام. چرا در این مراسم فقط به یک نفر توجه شده است؟! اگر می‌دانستم برای منتقدین فقط یک هنرپیشه مطرح است که آن موقعه جلوی شهربانو تنبک می‌زد، سالها پیش این کار را رها کرده بودم. بقیه بازیگر نیستند؟ هیچ کدام زحمت نکشیده‌اند؟ چرا شما اینها را نمی‌بینید؟ (مشایخی اشاره‌اش به کلیپی بوده که در جشن پخش شده است.)

  بزرگداشتی برای فرید مصطفوی / بنی‌اعتماد:تشکر می‌کنم برای یک عمر همکاری،صبوری،رفاقت

  در ادامه مراسم بزرگداشتی برای فرید مصطفوی (فیلم‌نامه نویس) با حضور رخشان بنی‌اعتماد و مهرزاد دانش برگزار شد.

  رخشان بنی‌اعتماد درباره‌ی فرید مصطفوی گفت: از او تشکر می‌کنم به خاطر یک عمر همکاری، صبوری و رفاقت. ما با هم فیلم‌نامه‌های زیادی نوشته‌ایم که تعدادی ساخته شد و تعدادی هم نه. من می‌دانم که چقدر نقش موثری در کارهای مشترک ما داشته‌ای. عده زیادی نیستند که در تداوم کارشان دغدغه‌ها و شعارهایشان را در هر اثر باقی بگذارند و تو یکی از آنهایی.

  وی ادامه داد: از پریچهر ممتهن همسر فرید مصطفوی نیز تشکر می‌کنم. ما سالها با هم کار کردیم و ایشان باعث آشنایی من با فرید بودند.

  فرید مصطفوی نیز با قرار گرفتن در جایگاه بیان کرد: از همسرم و از منتقدین دهه 50 که کوشندگان ادبیات این سالها هستند، تشکر می‌کنم. از پرویز دوایی که بسیار تاثیرگذار بوده نیز تشکر می‌کنم که در زمانی که در دهه 60 سردرگم بودند و افق و دورنمایی وجود نداشت، وی این جهت‌دهی را ایجاد کرد.

  مجید مظفری نیز که برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد حاضر شده بود، گفت: خوشحالم که در این جشن حضور دارم و این اولین بار است که به عنوان مهمان به یک جشن دعوت شده‌ام.

  حجازی‌فر: نوید محمدزاده زندگی برای ما نگذاشته است!

  هادی حجازی‌فر که جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را برای «ماجرای نیمروز»دریافت کرد به طنز بیان کرد: نوید محمد زاده زندگی برای ما نگذاشته است! (اشاره غیرمستقیم به جوایز نوید محمدزاده)

  او اظهار امیدواری کرد: از این به بعد در بازی‌هایم پشیمان‌تان نکنم. همچنین همانطور که زمانی ویدئو ممنوع بود و سپس  آزاد شد فیلم «لاتاری» هم آزاد شود.

  شاهین امین منتقد سینما نیز در ادامه مراسم گفت: شاید یک روزی همه فیلم‌ها نمایش داده شود. ما همه منتقدیم و باید به نگاه‌های نو توجه کنیم. سینمای ایران نباید در برابر نگاه‌های نو مقاومت کند.

  کوروش تهامی پس از دریافت جایزه‌ی دیپلم افتخار برای بازیگر نقش اول مرد (رگ خواب) گفت: باعث افتخار من است که جایزه را از داریوش مهرجویی می‌گیرم. این اولین جایزه سینمایی من است و آن را به همسرم تقدیم می‌کنم که وقتی من ناامید بودم به من امید هدیه می‌داد.

   

  حامد بهداد جایزه‌اش را به شهید محسن حججی تقدیم کرد

  بعد از اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد به حامد بهداد برای فیلم «سد معبر»، او با اشاره به اینکه ما به فوت عالیجناب کیارستمی واکنش مناسبی نشان ندادیم، افزود:آن چیزی که در قلب من به صورت آشوب نشان داده می‌شود وضعیت جامعه ما است. چطور ابن سینا را سرمایه علمی کشورمان می‌دانیم ولی عباس کیارستمی را نه.

  وی ادامه داد: خانم معماریان، جای علی معلم بسیار خالی است و اینکه ما با هرگونه جنگ مخالفیم. چه در داخل کشور و چه در سرزمین‌های دیگر. من نمی‌توانم بی‌تفاوت از تصویر رعنای شهید محسن حججی بگذرم. همه ما در این تصویر سهمی داریم و این جایزه را به او تقدیم می‌کنم.

  غلامعباس فاضلی (منتقد) نیز که برای اهدای جایزه بر روی سن حاضر شده بود خاطره‌ای را از انتقادی که به «آقای بازیگر» نوشته بود و او را مکدر کرده بود، بیان کرد و گفت: اشاره آقای مشایخی را جدی بگیرید. ایشان بزرگتر ما هستند و باید او را جدی بگیریم.

  انتقاد نوید محمدزاده از اظهارات یک منتقد درباره‌ی عزت‌الله انتظامی 

  در بخش دیگری از جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران که نوید محمدزاده که این بار برای اهدا جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش مکمل زن بر روی صحنه حاضر شده بود با انتقاد از فاضلی که درباره‌ی عزت انتظامی به عنوان «آقای بازیگر» سخن گفت بود، مطرح کرد: هر شخصی یک اسمی دارد و نباید او را بچه سنگلج بنامیم. ما نمی‌توانیم افتخار کنیم که نقدی بر او نوشته‌ایم. او سه دهه درس به ما یاد داد. باید به او احترام بگذاریم و قرار نیست با بی‌احترامی به تایید چیز دیگری بپردازیم. کاش بدانیم چه می‌گوییم.

  تقدیر از گوهر خیراندیش/ «روح اسماعیل‌خانی اینجاست»

  در ادامه، مراسم تقدیر از گوهر خیراندیش با حضور تهمینه میلانی و کمند امیر سلیمانی برگزار شد.

  تهمینه میلانی با انتقاد از نحوه انتخاب نامزدهای جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی گفت: ملاک انتخاب چه بوده است؟ چون فیلم‌های اکران نشده در لیست بود ولی فیلم من نبود، چرا زنگ نزدید که منم بیایم و فیلمم را به شما نشان دهم؟! خواهشمندم که منتقدین مستقل عمل کنند نه دولتی. (در ادامه فرزاد حسنی با دریافت یادداشتی در مراسم اعلام کرد که فیلم‌هایی در این رقابت بودند که در جشنواره‌ی فیلم فجر نمایش داشتند. فیلم «ملی و هزار راه نرفته‌اش» در جشنواره‌ی ملی فجر به نمایش درنیامده بود و فقط اخیرا در بازار جشنواره‌ی جهانی فجر به نمایش درآمد)

  در ادامه کمند امیر سلیمانی نیز درباره‌ی گوهر خیراندیش گفت: اگر روزی از من سوال شود که می‌خواهد جای چه کسی باشی؟! من می‌گویم گوهر خیراندیش. من روی پای ایشان بزرگ شدم.

  سپس گوهر خیراندیش با تشکر از کمند امیرسلیمانی و فرزندانش که از او مراقبت کردند، ادامه داد: در این چند سال که در دیار غربت بودم از همکاری دوستان و بچه‌هایم تشکر می‌کنم.

  او به طنز با اشاره به آسیبی که پای او در سریال «دیوار به دیوار» دیده است،گفت: این آسیب از روی شیطنت نبود!

  خیراندیش در پایان با یادی از جمشید اسماعیل خانی (همسرش)، روح‌اش را در این مراسم حاضر دید.

  در ادامه یوسفی‌نژاد کارگردان «خانه» که جایزه خلاقیت و استعداد درخشان ویژه‌ی فیلم‌سازان اول را بطور مشترک با کارگردان «ویلایی‌ها» دریافت کرد، در سخنانی گفت: این جایزه را تقدیم می‌کنم به کسانی که پشت درها قرار دارند و با استعداد هستند ولی نمی‌توانند شکوفا شوند.

   

   

  تقدیر از جمشید هاشم‌پور با حضور سعید راد

  در ادامه جشن، مراسم بزرگداشتی برای جمشید هاشم‌پور برپا شد، سعید راد با حضور در جایگاه و پس پخش کلیپی که خود جمشید هاشم پور در آن خاطراتی بیان می‌کرد از وی تقدیر به عمل آورد.

  جمشید هاشم‌پور نیز با تشکر از برپاکنندگان جشن گفت که سعید راد او را تشویق کرده  و گفته بوده که در آینده شما یکی از مهره‌های حساس سینمای ایران می‌شوی.

  در ادامه مجری مراسم از همسر جمشید هاشم‌پور دعوت کرد تا به روی صحنه حاضر شود و هاشم‌پور جایزه اش را به همسرش سپرد.

  سعید راد نیز علی معلم را یکی از بزرگان سینمای ایران نامید.

  واکنش مدیرعامل خانه سینما / وای بر ما نسلی که تنفر می‌پراکنیم

  منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما با قرارگیری در جایگاه در واکنش به صحبت‌های نوید محمدزاده و حامد بهداد بیان کرد: این دو جوان به نسل ما احترام و دل بستگی و عاشقی یاد می‌دهند. وای بر ما نسلی که تنفر می‌پراکنیم. چگونه می‌شود تشکر کرد که از دل این نسل امثال حامد و نوید پیدا می‌شوند. ما باید از آنها درس بگیریم، درود می‌فرستم به عباس کیارستمی و عزت‌الله انتظامی.

   

   

   

  اظهارات جعفر پناهی در جشن منتقدان سینمایی

  در پایان مراسم، جعفر پناهی با حضور در جایگاه با بیان اینکه ما مخالف این نیستیم که چه کسی فیلم بسازد یا نه گفت: وقتی صحبت از ساخت فیلم‌های دولتی با بودجه‌های کلان دولتی و اختصاص چندین سالن سینمایی به آن است، حداقل چند سالن سینمایی نیز به ما بدهید.

  جوایز بخش‌های مختلف یازدهمین دوره جشن منتقدان سینمای ایران به شرح زیر اعلام شد:

  دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن باحضور کیوان ساکت تعلق گرفت به ستار اورکی برای فیلم «ویلایی‌ها» و همچنین جایزه بهترین موسیقی به سهراب پورناظری برای فیلم «رگ خواب» اهدا شد.

  جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس با حضور رضا درستکار به بهزاد جعفری‌طادی برای فیلم «ماجرای نیمروز» تعلق گرفت.

  دیپلم افتخار بهترین چهره پردازی با حضور چنگیز جلیلوند به ایمان امیدواری برای فیلم «خفه‌گی» اهدا شد و سپس جایزه بهترین چهره‌پردازی به محسن دارسنج برای فیلم «ماجرای نیمروز» تعلق گرفت.

  در ادامه جشن، دیپلم افتخار بهترین تدوین با حضور  سیامک شایقی و صلح‌جو به سجاد پهلوان‌زاده برای فیلم «ماجرای نیمروز» داده شد.همچنین بهترین تدوین  به بهرام دهقانی برای فیلم «خفه‌گی» و «نگار» اهداء شد.

  در ادامه،جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد با حضور شاهین امین و مجید مظفری به هادی حجازی‌فر برای فیلم «ماجرای نیمروز» اهدا شد.

  دیپلم افتخار نقش اول مرد با حضور داریوش مهرجویی و کامران ملکی به کوروش تهامی اهدا شد و سپس جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد به حامد بهداد برای فیلم «سد معبر» تعلق گرفت.

  جشن منتقدان سینمایی سال 96

  جایزه بهترین فیلم‌برداری با حضور علیرضا زرین دست و غلامعباس فاضلی و ماه چهره خلیلی به مسعود سلامی برای فیلم خفه‌گی اهدا شد.

  جایزه خلاقیت و استعداد درخشان ویژه فیلم سازان اول با حضور هوشنگ گلمکانی، سامان مقدم و فاطمه گودرزی توامان به منیر قیدی برای فیلم «ویلایی‌ها» و اصغر یوسفی نژاد برای «خانه» (ائو) اهدا شد.

  جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل با حضور نوید محمدزاده و مسعود رایگان و علی علایی به طناز طباطبائی برای فیلم «ویلایی‌ها» تعلق گرفت.

  دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش زن هم به ثریا قاسمی برای فیلم «ویلایی‌ها» اهداء شد و منیر قیدی به نمایندگی از ثریا قاسمی این جایزه را دریافت کرد.

  جایزه بهترین بازیگر نقش اول را نیز لیلا حاتمی برای فیلم «رگ‌ خواب» دریافت کرد که در مراسم حاضر نبود و نماینده‌اش جایزه‌اش را دریافت کرد. (لیلا حاتمی این روزها در کانادا به سر می‌برد.)

  تندیس بهترین فیلمنامه هم به معصومه بیات برای فیلم «رگ خواب» اهداء شد.

  تندیس بھترین فیلم با حضور جهانگیر کوثری، جواد طوسی،جعفر گودرزی،قائم مقامی و منوچهر شاهسواری به حمید نعمت‌اللہ برای فیلم سینمایی «رگ خواب» اهداء شد.

  دیپلم افتخار بهترین کارگردانی  با حضور بنی‌اعتماد، محسن امیر یوسفی، جعفر پناهی به محمد حسین مهدویان برای فیلم «ماجرای نیمروز» و تندیس بهترین کارگردانی به حمید نعمت‌الله برای فیلم «رگ خواب» اهداء شد.

  جشن منتقدان سینمایی با قرائت آیاتی چند از قرآن کریم و تصاویری از  مدافعین حرم و شهید محسن حججی و اجرای حجت اشرف‌زاده همراه بود.

  از مهمانان حاضر در این مراسم‌ می‌توان از نادر مشایخی، پرویز پورحسینی، جواد طوسی، حبیب اسماعیلی، الهام پاوه‌نژاد، ناصر هاشمی، هستی مهدویفر، نسیم ادبی، فرزاد موتمن، بهرام افشاری، امید معلم، امین،کمند امیرسلیمانی،حمید فرخ نژاد، لیلا بلوکات، زهرا داوودنژاد، علیرضا داوودنژاد، رضا داوود نژاد، ماه چهره خلیلی، سید محمود رضوی، طهماسب صلح جو، خشایار اعتمادی، غلامرضا موسوی، الناز شاکر دوست،چنگیز جلیلوند  و… نام برد

   


  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  45 + = 47

  محبوب ترین ها

  تمامی مطالب و پوسته سایت محفوظ بوده و متعلق به سایت سینما نیوز میباشد پس هر گونی کپی برداری از عنوانین ذکر شده پیگرد قانونی دارد