• مرجع اخبار سینمای ایران اخبار هالیوود ، آمار فروش فیلم

 • جدول فروش فیلم های ایرانی

 • تبلیغات

  جدیدترین خبرها از جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر اخبار
  جدیدترین خبرها از جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر

  معاون بخش بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر نسبت به برگزاری جشنواره‌ای پربار و موفق ابراز خرسندی کرد.

  سینمانیوز، امیر اسفندیاری در خصوص تهمیدات صورت گرفته برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: بر اساس تاکید دبیر جشنواره بلافاصله پس از اتمام جشنواره در اردیبهشت ماه، دبیرخانه دائمی شروع به کار کرد و پیگیری‌ها، ملاقات‌ها، تبلیغات و رایزنی‌های فراوانی را آغاز کردیم که تا به امروز نیز ادامه داشته است. این امر باعث شد در این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر شاهد مجموعه‌ای متنوع از مهمانان سرشناس و فیلم‌هایی بسیار خوب باشیم.

  به گفته‌ی او؛ در این راه افراد دست‌اندرکار که با بخش‌های مختلف سینما ارتباط حرفه‌ای دارند را شناسایی و دعوت کرده‌ایم که در پنج دسته جای میگیرند؛ نخست روسا و برنامه‌ریزان جشنوارههای مهم دنیا که حضور آنها در ایران اهمیت زیادی دارد؛ از این جهت که فیلم‌های جدید ایرانی برای آنها به نمایش در خواهد آمد و از میان آنها دست به انتخاب فیلم‌هایی برای نمایش در جشنواره‌های خود خواهند زد. دسته دوم مهمانان، فیلمسازانی هستند که به همراه فیلم‌های خود در جشنواره حضور دارند. اساتید و کارشناسان حاضر در ورک‌شاپ‌ها و کارگاه‌های جشنواره جهانی فیلم فجر و همچنین خبرنگاران و منتقدان دسته سوم مهمانان ما هستند.

  وی افزود: چهارمین دسته مهمانان جشنواره امسال به بخش بازار مربوط می‌شود؛ در بخش بازار، فروشندگان فیلم‌های ایرانی صاحب غرفه هستند و خریدارانی داریم که طبیعتا مشتاق دیدن فیلم‌های جدید ایرانی هستند تا حق پخش آنها را برای شبکه‌های تلویزیونی یا شرکت‌های پخش فیلم در خارج از کشور خریداری کنند. دسته پنجم مهمانان جشنواره نیز داوران بخش‌های مختلف خواهند بود؛ در بخش مسابقه بین‌الملل، گروهی 7 نفره متشکل از 5 داور خارجی و 2 داور ایرانی به داوری آثار میپردازند، در بخش جوایز سینمای آسیا 4 داور خارجی و 1 داور ایرانی خواهیم داشت، در بخش جایزه بین المذاهب 2 داور خارجی و 1 داور ایرانی حضور دارند و در بخش جایزه «نت پک» هم 2 داور خارجی و 1 داور ایرانی به بررسی آثار ارائه شده خواهند پرداخت.

  اسفندیاری درباره سیاست‌های سخت‌گیرانه دولت آمریکا برای کسانی که به ایران سفر می‌کنند و مشکلات احتمالی آن برای مهمانان حاضر در ایران گفت: این مساله احتمالا برای شهروندان اروپایی و دیگران دغدغه خواهد بود، چرا که طبیعتا با آمریکا نیز مراوداتی دارند. ما از قبل رایزنی‌هایی داشته‌ایم تا روند کارها به درستی پیش برود و مشکلی برای آنها پیش نیاید. با توجه به تمهیدات و تدابیری که اندیشیده شده و رایزنی‌ها فکر می‌کنم مشکلی از این بابت نخواهیم داشت و آنها در جشنواره حضور پیدا خواهند کرد. ضمن اینکه خوشبختانه بسیاری از میهمانان دعوت شده و به خصوص شهروندان آمریکایی علاقه فراوانی برای حضور در  ایران داشته‌اند و در واقع روندی خلاف این محدودیت‌ها را در پیش گرفته‌اند و این استقبال و حضور نخبگان فرهنگی در ایران ، سیاست به انزوا کشیدن کشورمان را که توسط آمریکا و برخی همسایگان در حال پیگیری است کم اثر کرده و زیر سئوال خواهد برد .

  معاون بخش بین الملل سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر یکی دیگر از مسائل مورد توجه جشنواره امسال را اهمیت دادن به سینمای منطقه و کشورهای همجوار دانست و گفت: تهمیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شده تا کشورهای اطراف ما حضوری قدرتمند در این دوره از جشنواره داشته باشند؛ در همین مسیر دست به شناسایی افراد دست اندرکار سینما زدیم که پیش از این در جشنواره حضور نداشتهاند و امسال ان شالله در جشنواره حاضر خواهند بود. البته برخی از کشورهای عربی منطقه برای حضور فیلمسازانشان در جشنواره ما ممانعت‌هایی به وجود آوردند ولی خوشبختانه نگاه نخبگان، لزوما با سیاستهای افراطی دولت‌هایشان همسو نیست و ما امسال میهمانان برجستهای از بیش از ده کشور عربی داریم که حضور در جشنواره فجر  را ترجیح داده‌اند.

  اسفندیاری ادامه داد: به طور کلی میتوان گفت؛ جشنواره امسال از لحاظ کمی و کیفی بهتر و پربارتر از جشنواره سال گذشته خواهد بود. البته سال گذشته جشنواره در ابعاد بسیار گسترده‌ای برگزار شد و بسیار هم مورد اقبال حاضران قرار گرفت؛ با تغییراتی که انجام شده از جمله محل اسکان مهمانان، محل نمایش فیلم‌ها، برگزاری کارگاه‌ها و.. که به شکلی منسجم صورت گرفت و رضایت حاضران را به دنبال داشت، اکنون تعداد بسیار زیادی از افراد خواهان شرکت در جشنواره جهانی فیلم فجر هستند، از جمله کسانی که پیش از این در جشنواره حضور نداشته‌اند.
  وی در پاسخ به این سوال که آیا جشنواره جهانی فیلم فجر توانسته جایی ثابت برای خود در تقویم سینمای جهان پیدا کند گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر قطعا جایگاه بسیار ویژه‌ای در تقویم دست‌اندرکاران سینمایی دارد، ولی فراموش نکنیم زمانی مناسب برای برگزاری آن کار ساده‌ای نیست؛ به هر حال اقبال نسبت به جشنواره سال گذشته خوب بوده و بسیاری افراد قصد دارند در این دوره حضور داشته باشند.

  سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، ۸-۱ اردیبهشت ۱۳۹۶(۲۸ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۷) در تهران برگزار میشود.

  date_range ۲۰۱۷/۰۳/۰۳
  person_pin سردبیر
  question_answer بدون دیدگاه

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  76 + = 84

  محبوب ترین ها

  تمامی مطالب و پوسته سایت محفوظ بوده و متعلق به سایت سینما نیوز میباشد پس هر گونی کپی برداری از عنوانین ذکر شده پیگرد قانونی دارد