• مرجع اخبار سینمای ایران اخبار هالیوود ، آمار فروش فیلم

 • جدول فروش فیلم های ایرانی

 • تبلیغات

  ترانه علیدوستی در اعتراض به منع صدور ویزا برای ایرانی ها: در اسکار شرکت نمی کنم + بازتاب های جهانی اخبار
  ترانه علیدوستی در اعتراض به منع صدور ویزا برای ایرانی ها: در اسکار شرکت نمی کنم + بازتاب های جهانی

  ترانه علیدوستی با توئیت خود در رابطه با بایکوت مراسم اسکار به بهانه اقدام نژادپرستانه ترامپ و عدم سفر برای مراسم اسکار به تیتر یک رسانه های هنری ایران و جهان تبدیل شده است و خبرنگار نیویورک تایمز با ترانه علیدوستی مصاحبه ای در این زمینه انجام داده است

  سینمانیوز ،  دونالد ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا طرحی برای ممنوعیت سفر شهروندان چند کشور مسلمان به آمریکا دارد که یکی از این کشورها ایران است همین مساله در چند روز اخیر واکنش هایی را در فضای مجازی در ایران برانگیخته است و حتی برخی از افراد از اصغر فرهادی کارگردان فیلم «فروشنده» که نامزد اسکار شده است خواسته اند که به نشانه اعتراض به آمریکا نرود. البته برخی هم ابراز نگرانی کرده بودند که اصغر فرهادی هم مشمول این قانونی آمریکایی شود که از سوی دیگر گفته می شود اصغر فرهادی منعی برای حضور در مراسم اسکار امسال ندارد. او با توجه به داشتن پاسپورت آمریکا می تواند بدون مشکل به این کشور رفت و آمد کند و قانون جدید ترامپ شامل حال او نمی شود.

  ترانه علیدوستی: در اسکار شرکت نمی کنم

  در پی همین مسایل ترانه علیدوستی بازیگر نقش رعنا در «فروشنده» امروز در صفحه خود در  فضای مجازی به زبان فارسی و انگلیسی نوشت: «قانون منع ایرانیان و شش کشور دیگر از ورود به آمریکا، حتی اگر موقتی باشد تبعیض‌آمیز است و غیرقابل پذیرش. نمی دانم این منع شامل وقایع فرهنگی هم خواهد شد یا نه، اما اگر یک درصد هم نشود، من برای شرکت در مراسم اسکار به این کشور سفر نخواهم کرد.»

  این واکنش ترانه علیدوستی بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت، بیشتر سایت های مشهور مانند گاردین، هافینگتن پست، فرانس ۲۴، هالیوود ریپورتر، دویچه ووله و… تیتر زدند که بازیگر «فروشنده» بخاطر تصمیم نژادپرستانه ترامپ اسکار را تحریم کرد.

  ولی در این میان روزنامه نیویورک تایمز در مصاحبه ایمیلی با ترانه علیدوستی از او سوالاتی را پرسید.

  ترانه علیدوستی در این گفتگو می گوید حتی اگر این ممنوعیت تاثیری بر توانایی او برای گرفتن ویزا نداشته باشد بازهم روز ۲۶ ماه فوریه در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.

  وی اضافه می کند: من تصمیم گرفتم به مراسم نروم حتی اگر بتوانم؛ چون عمیقا آزرده می شوم که می بینم مردم عادی کشورم به خاطر چیزی که شاید حق قانونی شان باشد تا به فرزندانشان که ساکن خارج از کشور هستند سر بزنند یا دانشجویان به کلاس های دانشگاه شان دسترسی داشته باشند، منع شده اند.

  علیدوستی می گوید که او تصمیم خود را با آقای فرهادی درمیان نگذاشته بود و نمی دانست که در مراسم کدام عوامل حضور خواهند داشت. او می گوید که فرهادی معمولا بازیگران نقش نخست فیلم هایش را با خود به مراسم اهدای جوایز خارجی می برد از جمله به جشنواره فیلم کن که «فروشنده» با واکنش مثبت منتقدان زیادی روبه رو شد.

  این بازیگر ایرانی اشاره می کند که ایالات متحده آمریکا در تهران سفارت ندارد و ایرانی ها غالبا برای گرفتن ویزا به کشورهای همسایه سفر می کنند.

  وی ادامه می دهد: بسیاری از مردم پرونده های پزشکی اورژانسی دارند. من اطمینان دارم که همه ایرانی ها برای یک سفر تفریحی به آمریکا سفر نمی کنند. شاید مورد جدی تری داشته باشند. من مطمئن هستم که ایالات متحده آمریکا بارها از مهاجران ایرانی و مردمی که در آمریکا کار می کنند و به آن کشور خدمت می کنند نفع برده است بنابراین برای من پذیرفتنی نیست به حکومتی احترام بگذارم که به مردم کشورم احترام نمی گذارد.

  سخنگوی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی به درخواست فوری نیویورک تایمز برای  ابراز نظر پاسخی نداده است.

  «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی یکی از پنج نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان  از سوی آکادمی علوم و هنر سینمایی معرفی شده است.

  واکنش ها به تحریم مراسم اسکار توسط ترانه علیدوستی

  بازتاب اظهارات ترانه علیدوستی :

   

  در حالی که دو روز از اعلام نامزدی فیلم «فروشنده» در فهرست نهایی اسکار می‌گذشت، خبر تحریم سفر به آمریکا برای شرکت در این مراسم توسط ترانه علیدوستی به تیتر مهم سایت‌های سینمایی آمریکا و جهان بدل شده است.

  در حالی که دونالد ترامپ فرمانی را امضا کرد که صدور ویزای آمریکا برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران به مدت ۳۰ روز را ممنوع می‌کند، ترانه علیدوستی در توییتری به زبان انگلیسی با نژادپرستانه خواندن این اقدام اعلام کرد در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند.

  به دنبال این اعلام وی در گفتگویی با نیویورک تایمز شرکت کرد. در خبر این گفتگو که با تیتر «ستاره ایرانی فیلم «فروشنده» اسکار را به دنبال ممنوعیت ویزای ترامپ بایکوت کرد» منتشر شد، آمده است ستاره فیلم «فروشنده» که در میان نامزدهای نهایی اسکار جای گرفته پنجشنبه اعلام کرد مراسم اسکار را به دنبال اعلام پرزیدنت ترامپ برای ممنوعیت صدور ویزا به هفت کشور مسلمان، تحریم می‌کند.

  خانم علیدوستی نظر خود را با توییتری چنین اعلام کرد: «قانون منع ایرانیان و شش کشور دیگر از ورود به آمریکا، حتی اگر موقتی باشد تبعیض‌آمیز است و غیرقابل پذیرش. نمی دانم این منع شامل وقایع فرهنگی هم خواهد شد یا نه، اما اگر یک درصد هم نشود، من برای شرکت در مراسم اسکار به این کشور سفر نخواهم کرد.»

  وی در مصاحبه‌ای ایمیلی با نیویورک تایمز گفته است: تصمیم گرفتم حتی اگر بتوانم در این مراسم شرکت نکنم، چون این مرا عمیقا متاثر می کند که می بینم مردم معمولی هموطنم از دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شوند در حالی که این حق قانونی‌شان است.»

  وی افزود: مطمئنم آمریکا چندین برابر از حضور ایرانیان مهاجر و خدمات آنها در آن کشور سود برده است. بنابراین برای من قابل قبول نیست به دولتی احترام بگذارم که برای مردم کشور من احترامی قائل نیست.

  این در حالی است که در پاسخ به اظهارات علیدوستی سخنگویی از طرف مراسم اسکار توضیحی در این باره ارایه نکرده است.

  در حالی که این فیلم از امروز جمعه اکران خود را در آمریکا شروع می کند، ایندیپندنت در این باره نوشت: این نخستین بار نیست که اسکار با جنجال دیدگاه‌های نژادپرستانه روبه رومی‌شود. سال پیش نیز بی توجهی به سیاهپوستان موجب شد تا شماری از چهره‌های مطرح چون اسپایک لی و جیدا پینکت اسمیت این مراسم را تحریم کنند.

  ایندی‌وایر نیز در این باره نوشت: اگر «فروشنده» جایزه اسکار را ببرد، غیبت علیدوستی بسیار طعنه‌آمیز خواهد شد و یادآوری تلخی‌این امر است که هالیوود هم نمی‌تواند تصویر آمریکا را در چشم جهانیان نجات دهد.

  رویترز نیز با اعلام این خبر افزوده است علیدوستی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که سیمرغ بلورین جشنواره فجر را در کارنامه دارد.

  دیلی میل نیز در این باره نوشت: بازیگر ۳۳ ساله که به عنوان ناتالی پورتمن ایران شناخته می‌شود اسکار را به دلیل نژادپرستانه بودن دستور ترامپ تحریم کرد. این خبر منجر به کامنت گذاشتن وسیع مردم درباره این خبر شده که در بیشتر موارد تصمیم ترامپ را تقبیح و اعلام کرده‌اند ایران را دوست دارند.

  واشنگتن پست نیز این عمل ترانه علیدوستی را یادآور سخنرانی مریل استریپ در دعوت به خیزش علیه سیاست‌های ترامپ خوانده و توییت و مصاحبه وی با نیویورک تایمز را نقل کرده استواشنگتن پست نیز این عمل ترانه علیدوستی را یادآور سخنرانی مریل استریپ در دعوت به خیزش علیه سیاست‌های ترامپ خوانده و توییت و مصاحبه وی با نیویورک تایمز را نقل کرده است. این نشریه معتبر به واکنش‌های متعدد به حمایت از علیدوستی در توییتر نیز اشاره کرده است و در عین حال افزوده نمی‌توان پیش بینی کرد که این عمل به نفع فیلم فرهادی در اسکار منجر شود یا ضد آن کار کند.

  هالیوود ریپورتر نیز با انتشار این خبر اعلام کرده هنوز اصغر فرهادی و شهاب حسینی بازیگر اول این فیلم در این باره نظر خود را ابراز نکرده‌اند.

  بلیمیش نیز این تحریم را با سخنان عتاب‌آمیز مریل استریپ در گلدن گلوب مقایسه کرده و نوشته است: به نظر نمی‌رسد ترامپ موافقان زیادی در هالیوود داشته باشد.

  این سایت سینمایی افزوده است: این تحریم می‌تواند آغازی بر موضع‌گیری‌های جدید باشد و در نهایت موجب شود مراسم اسکار امسال شماری از چهره‌های مهم خود را از دست بدهد.

  منبع : مهر


  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  + 62 = 66

  محبوب ترین ها

  تمامی مطالب و پوسته سایت محفوظ بوده و متعلق به سایت سینما نیوز میباشد پس هر گونی کپی برداری از عنوانین ذکر شده پیگرد قانونی دارد